Gizela Bawarska

[biogram usunięty z polskiej Wikipedii przez cenzurę]

 

Gizela z Bawarii, właśc. Gisela Maria Karolina Adelgunde Prinzessin von Bayern, (ur. 10 września 1964 w Leutstetten) – księżniczka bawarska z dynastii Wittelsbachów, żona pretendenta do tronu Saksonii, używająca tytułów margrabiny Miśni i księżnej Saksonii-Gessaphe. Odznaczona Wielką Wstęgą Orderu Orła Gruzji przez Dawida Bagration-Mukhrani jako głowę gruzińskiej rodziny królewskiej.

Najmłodsza córka księcia bawarskiego Rasso Maksymiliana Ruprechta Wittelsbacha (1926-2011) i księżniczki toskańskiej Teresy Moniki Walerii Habsburg-Lotaryńskiej (ur. 1931). Ma sześcioro starszego rodzeństwa. Ze strony matki jest potomkiem m.in. austriacko-węgierskiej pary cesarsko-królewskiej Franciszka Józefa i Elżbiety "Sisi" Bawarskiej. Podobnie jak w przypadku księżnej warszawskiej Amalii Wittelsbach (1752-1828), w jej żyłach płynie odrobina polskiej krwi za sprawą Ludwiki Karoliny Radziwiłł (1667-1695), jednak w linii żeńskiej pochodzi od przedstawicielek hiszpańskiej szlachty i arystokracji (nazwiska takie jak: Alvarez, Silva, Perez, Mendez, Fernandez, Cortez, Ramirez, Garcia), zaś jedną z jej przodkiń w tej linii jest María Josefa Pimentel y Téllez-Girón (1750–1834).

Od 1987 roku zamężna za Aleksandrem z Saksonii-Gessaphe (ur. 12 lutego 1953 w Monachium), wyznaczonym na spadkobiercę saksońskiej rodziny królewskiej w drodze umowy o dziedziczenie z 1997 roku (tzw. układ o przeżycie), z którym posiada czworo dzieci:
* Jerzy Filip Antoni (ur. 1988),
* Maurycy Gabriel Robert (ur. 1989),
* Paweł Klemens Bernard (ur. 1993),
* Maria Teresa Anna (ur. 1999), od 2023 roku zamężna za Berylem hr. Saporta (ur. 1999) z Francji.

gisela


Aktywność

W młodości pracowała jako przedszkolanka; aktualnie (od 2001 roku) działa społecznie jako przewodnicząca komitetu wspomagającego Saksońską Fundację na rzecz Natury i Środowiska.

W 2011 roku wraz z mężem reprezentowała saksońską rodzinę królewską podczas uroczystości związanych ze ślubem księcia Jerzego Fryderyka Hohenzollerna, będącego głową pruskiej rodziny królewskiej
i pretendentem do niemieckiego tronu cesarskiego.

W maju 2015 roku wraz z mężem oraz dziećmi, a także księżną-wdową Saksonii Anastazją Luizą (
urodzoną jako księżniczka anhalcka z dynastii Ascania), spotkała się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w Watykanie.

22 lipca 2017 roku wraz z mężem wzięła udział w uroczystej gali z okazji 80. urodzin księcia Maxa Emanuela Wittelsbacha, która odbyła się w 
Pałacu Nymphenburg w Monachium i na której pojawili się król Karol XVI Gustaw ze Szwecji z małżonką Sylwią oraz książę Duarte Pio Bragança z Portugalii z małżonką Izabelą.

Była współorganizatorem prywatnych uroczystości z okazji 65. urodzin męża, które odbyły się w Dreźnie, w dniach 10–11 lutego 2018 roku, i w których wziął udział członek Związku Szlachty Polskiej. Urodziny te stały się okazją do zbiórki środków pieniężnych na odbudowę zniszczeń po trzęsieniu ziemi w Meksyku z 2017 roku.

25 maja 2018 roku reprezentowała saksońską rodzinę królewską na pogrzebie księcia Fryderyka Filipa Wirtemberga, będącego członkiem wirtemberskiej rodziny królewskiej.

W sierpniu 2018 roku wraz z mężem uczestniczyła w prezentacji nowego parkietu w sali królewskiej zamku 
myśliwskiego Hubertusburg w Wermsdorf koło Oschatz, którego ozdobą jest replika orderu św. Henryka. Z kolei 11 października 2018 roku wraz z mężem wzięła udział w finisażu wystawy pt. ''Elektorzy Saksonii – Wielcy Książęta Litewscy'', prezentującej pamiątki z czasów unii polsko-litewsko-saskiej, mającej miejsce Zamku Wielkoksiążęcym w Wilnie, zaś w dniach 19-20 października 2018 roku wraz z mężem oraz najmłodszym synem Klemensem wzięła udział w dwudniowych uroczystościach z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej jak również 205 rocznicy bitwy pod Lipskiem (znanej lepiej jako Bitwa Narodów), które miały miejsce w Hubertusburgu. 

2 lipca 2022 roku księżna z mężem reprezentowała Saksonię na pogrzebie szefa Domu Wirtemberskiego Karola Wirtemberga, a
20 maja 2023 roku - na uroczystościach weselnych w Domu Bawarskim, w związku ze ślubem pomiędzy ks. Ludwikiem Wittelsbachem a panną Zofią Aleksandrą Evekink, które miały miejsce w Pałacu Nymphenburg w Monachium.


gisela

 

gisela

Margrabia Miśni i książę Saksonii Aleksander z małżonką Gizelą, z domu księżniczką bawarską z dyn. Wittelsbachów, w Dreźnie (2023 r.)


Zobacz także

Migawki z historii rodziny królewskiej Saksonii 1997-2019


 

Będę wdzięczny za uwagi!

 

STRONA GŁÓWNA

 

© Copyright by Adam Biliński 2006-2024

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024